12 unge er i disse dage i fuld gang med at finde sig tilrette på KFS’ højskole i Ødsted
De er fyldt med godt mod og store forventninger – og så er de netop landet på LTC: KFS’ ledertræningscenter og højskole i Ødsted.
- Det er rigtig godt at være her. Vi er trætte, for den første uge har været fuld af information, men det er godt at være her, fortæller 20-årige Marie Nymann Eriksen fra Silkeborg.
- Ja, der har været meget undervisning indtil nu og samtidig masser af sociale arrangementer, så det tager lige lidt tid at få struktur på hverdagen… supplerer Jeanette Anna Winding-Lauesen, 19 år fra Virum.
De to piger er en del af det nye højskolehold, der inklusiv dem selv består af syv drenge og fem piger. Begge piger har store forventninger til deres ophold på skolen, hvilket også 21-årige Andreas Kousholt Holmgaard nikker genkendende til.
- Jeg valgte LTC, fordi jeg gerne vil lære noget mere om mig selv og om Gud. Samtidig synes jeg, skolen er federe end for eksempel LMH (Luthersk Missionsforenings Højskole, red) og IMB (Indre Missions bibelskole, red). På LTC kommer man ud af huset og bliver udfordret, fortæller han.
Og udfordringer, det er netop, hvad der venter de 12 unge forude. Opholdet på LTC er en kombination af undervisning på skolen og praktisk erfaring rundt på landets gymnasier. I teams skal højskoleeleverne rejse rundt i landet, hvor de besøger KFS-grupper, holder oplæg i religionstimer på gymnasier og præsenterer KFS og kristendom på stande rundt på forskellige skoler. Og at skulle stå foran en gymnasieklasse og fortæller om troen på Jesus, tager ikke modet fra de unge.
- Jeg tror, det bliver superfedt. Jeg har tit oplevet at snakke med folk om det at være kristen, og det er virkelig en god oplevelse. Jeg har fået et kick ud af det hver gang, og jeg føler, at det at være på LTC virkelig giver god mening for mig, lyder det fra Jeanette.