KFS

Ribevej 71, Ødsted
7100 Vejle

kfs(at)kfs.dk

tlf 35 43 82 82 | fax 35 43 48 04

giro 405 4954 
reg.nr. 9544
konto nr. 0004054954

CVR-nr. (SE-nr.) 51027116

Brug Lectio Divina til KFS-mødet Udskriv Email

Trænger I til at prøve noget nyt til andagten til KFS-mødet? Måske skulle I prøve en guddommelig læsning…

Af Helle Bastrup

Er I kørt lidt træt i de almindelige 2-minutters andagter til KFS-mødet? Så er Lectio Divina måske noget for jer. Lectio Divina betyder guddommelig eller åndelig læsning. Konceptet går ud på, at I læser en Bibeltekst i et roligt tempo, afbrudt af pauser, hvor I lytter til Helligånden.

Efter oplæsningen er der tid til, at den enkelte kan sidde stille og grunde over ordene. Til sidst kan I samle op i gruppen og dele de tanker, Gud har lagt jer på sinde.
Lectio Divina er en enkel måde at holde andagt på og kræver ingen forberedelse udover, der er én, der skal have valgt en Bibeltekst. Samtidig giver metoden hjælp til at få læst i Bibelen.

Sådan bruges Lectio Divina:

  • Begynd med noget stille instrumentalmusik, som afspilles under hele Lectio Divina.
  • Brug evt. dæmpet belysning, og giv et ”bedelys” (fyrfadlys) til hver af deltagerne. Lyset symboliserer Guds nærvær.
  • Bed deltagerne om at sætte eller lægge sig med lukkede øjne og lytte til, hvad Gud siger dem gennem oplæsningen.
  • Læs et kort bibelafsnit (2-5 bibelvers) langsomt igennem 2-3 gange. Lav små pauser mellem versene og lange pauser mellem hver oplæsning
  • Efter oplæsningen opmuntres deltagerne til i tankerne at gentage de ord, der specielt talte til dem og tænke over hvilken betydning, de skal have i deres liv.
  • Til sidst opfordres deltagerne til  at lade det, de har hørt og oplevet blive til en stille bøn til Gud.

  • Deltagerne kan herefter bruge et par minutter på et dele med sidemanden, hvad man tror, Gud har villet sige til vedkommende.
 

sluk-torsten

Tilmeld KFSpresso

Idé- og ressourcemail til dig, som er KFS'er

KFS video

KFS på Facebook